Dziś : Czwartek 13 Gruidnia 2018 roku Imieniny :Dalidy, Juliusza, Łucji najlepsze Życzenia dla solenizantów
GłównaForumLinkiDownloadsTematyWyślij NewsTop 10

Menu strony

 • Strona główna
 • Ankiety
 • Stories Archive
 • Content
 • Do Druku
 • Dziennik
 • Encyklopedia
 • Forums
 • Fungames
 • Funpictures
 • Funvideos
 • Recenzje
 • Rekomenduj Nas
 • Statystyki
 • Szukaj
 • Twoje Konto
 • Private Messages

 • Login

  Pseudonim

  Hasło

  Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

  Teraz Online

  Aktualnie jest 100 gość(ci) i 0 użytkownik(ów) online.

  Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

  Ankieta

  Jedzisz na wakacje ?

  Góry
  Morze
  Jeziora
  Zostaje w domu  Wyniki | Ankiety

  Głosów 138

  Blogi _POSTED 29-05-2005 o godz. 13:21:29

  Tematy na czasie Coraz więcej osób przekonuje się do blogów. W Ameryce czyta je aż 16% dorosłych. I czytających i piszących ma być coraz więcej. Zjawisko staje się obowiązkowe wśród dbającej o swój wizerunek amerykańskiej elity

  Według najświeższych danych pochodzących z badania Pew Internet & American Life Project, przeprowadzonego wraz z BuzzMetrics i Dr. Michael Cornfield, aż 32 mln Amerykanów czyta blogi. Jest to liczba, która odpowiada piątej części czytelników prasy i 40% słuchaczy "mówionych" audycji radiowych.

  Twórców blogów też przybywa. Obecnie to 6% dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych, czyli co 17 mieszkaniec tego kraju. Ważniejszy jest jednak trend wśród członków amerykańskich elit. Osoby wysoko postawione uważają, że posiadanie internetowego dzienniczka jest "trendy". Blog jest doskonałym narzędziem opiniotwórczym, z którego chętnie korzystają politycy czy ludzie mediów.

  Na polskich stronach istnieje kilkadziesiąt tysięcy aktywnych blogów.

  Popularność blogów rośnie w szybkim tempie - z szacunków firm badawczych wynika, że na świecie istnieje obecnie od 6 do 10 milionów blogów. Blogosfera dynamicznie rozwija się również w Polsce, o czym świadczy w sumie kilkaset tysięcy blogów założonych przez polskich internautów. Dlatego też postanowiliśmy dowiedzieć się, gdzie najlepiej założyć sobie bloga, które serwisy oferują najlepsze warunki administrowania tego typu stroną oraz jakie funkcje oferują. Przy okazji, przybliżamy wam historię i współczesność bloggingu oraz wskazujemy jak można zarobić na prowadzeniu bloga.

  Blog to narzędzie o dużym potencjale opiniotwórczym. Jego autor, poprzez zamieszczane na nim wypowiedzi, może wpływać na świadomość czytającego. "Stąd też ważne jest z punktu widzenia firm śledzenie opinii o firmie i jej produktach już nie tylko na forach dyskusyjnych, ale także w tego typu elektronicznych publikacjach. Jednocześnie od jakiegoś czasu obecna jest tendencja zakładania przez firmy oficjalnych blogów biznesowych, które chociaż jeszcze mało u nas popularne, stanowią wartą rozważenia alternatywę lub urozmaicenie klasycznego, korporacyjnego centrum prasowego.", uważa Karolina Burzyńska, przedstawicielka firmy badawczej Gemius SA.

  Trochę historii... Za pomysłodawcę słowa 'weblog' uważa się Jorna Bargera, twórcę wczesnego bloga RobotWisdom. Pierwszy raz użył on tego sformułowania w 1997 r. Początkowo blogging sprowadzał się do umieszczania na stronie WWW linków prowadzących to ciekawych - z punktu widzenia autora - miejsc w Internecie. Autorstwo skróconej wersji tego słowa, czyli 'blog' należy do Petera Merholza, który w 1999 r. na łamach swojej witryny podzielił wyraz 'weblog' na dwa odrębne słowa 'we blog'.

  Pierwszym na świecie blogiem była pierwsza strona internetowa, umieszczona w zasobach Internetu 6 sierpnia 1991 roku (jej twórcą był Tim Barners-Lee, wynalazca WWW). Zawierała ona miedzy innymi wyjaśnienia, czym jest World Wide Web, jak zdobyć przeglądarkę internetową i uruchomić serwer 'webowy'. Stanowiła ona także pierwszy na świecie słownik internetowy. Zarchiwizowaną zawartość tej strony można obejrzeć tutaj.

  Począwszy od 1999 r. liczba blogów zaczęła gwałtownie rosnąć. Pierwsze listy blogów tworzone przez pionierów bloggingu m. in. Jesse Jamesa Garretta (a:HTTP://www.jjg/net/infosift}}Infosift, czy Camerona Barnetta (CamWorld) poszerzały się o kolejne pozycje w takim tempie, aż wreszcie autorzy zestawień zaczęli umieszczać na nich tylko wybrane blogi (np. te, które sami czytali). W gronie weteranów trzeba także wymienić blogi RebeccaBlood, TomalakNews oraz Scripting News.

  Termin 'blog' popularyzował się z czasem, głównie dzięki pojawieniu się w Internecie narzędzi ułatwiających publikację dzienników online. Pierwszym tego typu narzędziem były witryny Pitas i Blogger (którą w 2004 r. wykupił koncern Google). W tym samym roku dołączyły do nich Edit This Page i Velocinews (bardziej zaawansowani blogerzy do publikacji blogów używają oprogramowania działającego po stronie serwera, jak choćby Movable Type, bBlog, WordPress, b2evolution czy Serendipity. Niektórzy tworzą własne blogi od podstaw przy użyciu skryptów PHP, CGI i innych). W 2003 r. terminy 'weblog', 'weblogging' i 'weblogger' zostały dodane do słownika Oxford English Dictionary.

  Pierwsze blogi składały się przede wszystkim z autorskich zapisków twórców oraz linków do innych, podobnych/wartościowych blogów. Wiele dziś istniejących blogów tworzonych jest w podobny sposób, przy czym linki do innych stron opatrzone są zwykle komentarzem autora, w którym zgadza się on lub nie z ich zawartością, wskazuje na nowe fakty, lub prezentuje inne poglądy na omawiane tam kwestie. W 2004 r. blogi osiągnęły zaś status źródeł informacji o kształtowaniu się opinii społecznej. Między członkami społeczności blogerów wciąż trwa dyskusja, czy - z racji innego, osobistego i subiektywnmego, ujmowania zdarzeń i informowania o nich - blogging można nazwać dziennikarstwem. Wielu autorów blogów odcina się od mediów 'mainstreamowych', gdy tymczasem inni udzielają się w oficjalnym radiu lub prasie.

  Trochę liczb... Zjawisko bloggingu urosło do rangi fenomenu na skalę światową. Nic więc dziwnego, że poświeca mu się wiele badań i analiz. Jedno z takich badań przeprowadziła w 2002 r. firma badawcza Perseus Development. Pracownicy firmy, w oparciu o wyniki analiz ponad 3,5 tys. blogów założonych w portalach Blog-City, BlogSpot, Diaryland, LiveJournal, Pitas, TypePad, Weblogger i Xanga, opracowali raport, z którego wynika, że spośród szacowanej liczby 4,12 miliona istniejących tam dzienników, 66 % z nich (2,72 mln) nie było aktualizowanych od co najmniej 2 miesięcy (1,09 mln okazało się jedynie jednodniowymi inicjatywami ich autorów, zaś pozostałe 1,63 mln było aktualizowane średnio przez 126 dni). Najstarszy porzucony blog utrzymywano w sieci przez 923 dni.

  Jak wynika z raportu, blogi aktywne były aktualizowane średnio co dwa tygodnie, zaś przeciętny ich rozmiar to 26,4 kB (nie licząc grafik i skryptów zewnętrznych, np. w języku Java). Zdecydowaną większość (ponad 92 %) wśród bloggerów stanowią ludzie młodzi, przed 30. rokiem życia. Typowy autor bloga to nastolatka (ucząca się w szkole średniej), aktualizująca swój dziennik dwa razy w miesiącu. Perseus Development ocenia, że pod koniec ubiegłego roku istniało ok. 10 milionów blogów. Większość z nich jednakże nie była aktualizowana od dawna lub została w ogóle porzucona. "Aktualizacja blogów jest indywidualną sprawą ich właścicieli - są blogi uaktualniane codziennie, ale też i takie, w których nowe wpisy pojawiają się kilka razy w miesiącu. Blogi najbardziej popularne (najchętniej czytane) wymuszają na ich autorach częste wpisy.", ocenia Piotr Tchórzewski z portalu Onet.pl.

  Z danych zgromadzonych przez firmę Technorati (badanie z listopada 2004 r.), zajmującą się wyłącznie analizą rozwoju bloggingu, liczba blogujących na świecie podwaja się co pięć miesięcy. Natomiast firma Pew Internet & American Life donosi, że nowy blog powstaje co 5,8 sekundy (co daje w sumie 15 tys. blogów dziennie). Badania tej firmy wskazują, że 11 % internautów regularnie czytuje blogi, co pokrywa się z wynikami sondy przeprowadzonej przez PC World Komputer.

  Ankieta tego artykułu

  [ Wyniki | Ankiety ]

  Głosów 9

  Associated Topics

  Tematy na czasie


  A.C.C. Piotr Jan Podleśny
  narccomp
  Blue-Gin.Net

  Blue-Gin.Com